Alík

 • Alíkoviny
 • Klubovna
 • Hry
 • Nástěnky
 • Soutěže
 • Vtipy
 • Poradna
 • Copak hledáme:
  Kde hledáme: Přihlášení uživatelé mají lepší možnosti hledání.
  Jsi tu poprvé?

  Soutěž o nejhezčí domeček pro skřítky a jiné lesní bytosti

  Les ožívá!

  Určitě už všichni z nás alespoň četli o novém filmu Mazel a tajemství lesa, který můžete sledovat od 8. července v našich kinech. Děti v něm mimo jiné také stavějí domečky pro skřítky. Zejména Liška věří, že nějací v lese skutečnou jsou...

  Podívej se na video:

  Zvládneš nějaký domeček postavit také? Zkus to! Tvým úkolem je vyrazit ven a postavit tam nějaký vymazlený lesní domeček. Že jsi to nikdy nedělal? Nevadí! Zapoj svoji fantazii a zamysli se nad tím, co může takový malý skřítek potřebovat – mít kde spát, kde si hrát, ... Určitě je toho hodně, ale na to už jistě přijdeš sám.

  Mysli na to, že stavíš domečky pro lesní bytosti, a proto bys měl použít věci, které ti dá samotný les, tedy klacíky, lístečky, mech, ... Nezapomínej však na to, že skřítci jsou tam doma a nic jim tam nenič! Žádné lámání větví ani podobné lotroviny, tobě by se také určitě nelíbilo, kdyby přišel nějaký zlobivý skřítek k vám domů a začal by tam trhat lino či koberec nebo třeba sloupávat tapetu či ničit barvu na zdi. Využij volně dostupné věci. Stačí se po lese trochu projít a uvidíš, že narazíš na spoustu věcí, které můžeš skvěle využít.

  V kouzelném lese, © Petr Oukropec

  Bacha na focení

  Dej si záležet, ať si své krásné umělecké dílo nezkazíš odbytým focením. Fotíš-li mobilem, jemně si doma otři čočku foťáku vlhkým hadříkem, ať není nějak upatlaná. Při focení drž foťák/mobil pevně jednou rukou a druhou jemně ťukni na spoušť – budeš mít jistější, že s ním během snímání nepohneš (tím by sis fotku rozmazal).

  Přírodní snímky vypadají lépe za přirozeného denního světla, bez blesku – začni tedy aranžovat včas, abys stihl umění dokončit a vyfotit dříve, než zapadne sluníčko. Pro použití na webu jsou lepší fotky vyfocené na šířku než na výšku (ale na hodnocení poroty toto nemá vliv).

  Můžeš samozřejmě poprosit rodiče, ať ti s focením pomůže.

  Vyrazte na Bolfánek!

  Možná jste již pochytili, kde se většina toho filmu natáčela – na Bolfánku, tedy na nádherném místě v přírodě, které byste našli v Plzeňském kraji v okrese Klatovy, mapu jistě všichni máte. Máte to tam blízko? Udělejte si výlet a postavte svůj domeček přímo tam! Výzva od Bontonfilmu má za cíl to, aby na Bolfánku vzniklo městečko z těchto domečků. Vy můžete být u toho a přiložit ruku k dílu!

  Do soutěže pochopitelně můžete poslat i domeček postavený jinde, ale kdybyste měli cestu kolem… ;-)

  Zaslání soutěžní fotografie

  Soutěžit můžeš od 7. července do 2. srpna. Následně vybere Alíkova porota vítěze.

  Autoři několika nejhezčích domečků dostanou buďto některý z předmětů s motivem filmu (bílé/černé tričko, láhev, nebo vak), nebo kačky dle umístění, podle toho, co budou chtít. Přičemž věcné ceny dostane nanejvýš 5 lidí.

  Této soutěže se můžeš zúčastnit i víckrát, tedy s více různými fotkami… ale vyhrát můžeš nanejvýš jednou.

  Soutěžit mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud máš účet, přihlas se, pokud ne, můžeš si účet založit.