Alík

 • Alíkoviny
 • Klubovna
 • Hry
 • Nástěnky
 • Soutěže
 • Vtipy
 • Poradna
 • Copak hledáme:
  Kde hledáme: Přihlášení uživatelé mají lepší možnosti hledání.
  Jsi tu poprvé?

  Soutěž o karetní hry

  Kdo vyhrál?

  No tedy, to je šok! Každý devátý soutěžící asi neví, jak se hraje Prší! 8-o
  Naštěstí tito tři výherci kartám rozumí:

  Gratulujeme jim, ostatním děkujeme za účast a všem, kdo odpověděli správně, posíláme jako vždy pár kaček.


  Zasoutěž si o parádní karty s ročními obdobími či zvířátky!

  Společnost Hrací karty 1884, s. r. o. již více než 130 let vyrábí tradiční karty s typickým koníkem. Kromě běžných hracích karet vyrábějí i reklamní karty, pexesa nebo třeba pivní tácky.

  V současné době vyrobí ve své olomoucké pobočce každý rok více než milion balíčků karet, což z nich dělá jednoho z největších výrobců karet u nás. Některé jejich karty můžeš v této soutěži vyhrát i ty! ;-)

  Karty, © Mateas

  Černý Petr – Zvířata ze statku

  Nikdo nechce, aby mu tato karta zůstala v ruce. Nebo ano? Že by to byla skvělá příležitost ji někomu škodolibě podstrčit? I tak se to dá brát... V této zvířecí verzi navíc můžeš protivníkovi podstrčit rovnou kohouta! Na všech kartách totiž najdeš různá zvířátka ze statku.

  Kvarteto – Africké safari

  Máš pocit, že sbírat jenom dvojce je nuda? Tak jo, zahraj si kvarteto, v němž máš za úkol střádat větší skupinky karet. Zvládneš jich nasbírat víc než tvoji protivníci? Ať už ano, či ne, v každém případě u toho můžeš pořádně prozkoumat celou Afriku, od zvířátek až po zvyky tamějších obyvatel.

  Prší Čtyři roční období

  Prší! Ne, venku snad neprší, to by byla otrava. Mnohdy je však tento výkřik vítězným slovem známé karetní hry. Některá pravidla říkají, že jakmile odhodíš poslední kartu, musíš zvolat „Prší!“, čímž hru ukončíš. Pokud to neuděláš a další hráč mezitím odehraje svůj tah, pak si musíš vzít další kartu a pokračovat ve hře.

  Stejně tak některé verze pracují s tím, že srdcová sedmička vrací do hry... Zpestřovali jste si těmito vychytávkami někdy hru? Pokud ne, nevadí, tentokrát si můžete hru zpestřit také, ale něčím trošku jiným – veselými kreslenými obrázky, které znázorňují čtyři roční období.

  Soutěžní otázky

  Soutěž probíhá od 30. března do 8. dubna. Po jejím konci budou vylosováni tři výherci, kteří dostanou karty dle svého výběru.

  Na odpovídání je příliš pozdě, skončila lhůta na účast. Otázky zněly takto:

  Kolik dvojic najdeš v balíčku karet pro hru Černý Petr – Zvířata ze statku?
  osm
  šestnáct (správně)
  třicet dva

  Takzvaná kvarteta se sbírají ve stejnojmenné hře. Kolik karet tvoří jedno kvarteto?
  čtyři (správně)
  šest
  dvanáct

  Ve hře Prší existují některé speciální karty, které zpestřují hru. Která z následujících karet žádnou speciální vlastnost NEMÁ?
  eso
  sedmička
  desítka (správně)

  Jako výhru si šlo vybrat:
  Černý Petr – Zvířata ze statku,
  Kvarteto Africké safari,
  Prší Čtyři roční období.