Alík

 • Alíkoviny
 • Klubovna
 • Hry
 • Nástěnky
 • Soutěže
 • Vtipy
 • Poradna
 • Copak hledáme:
  Kde hledáme: Přihlášení uživatelé mají lepší možnosti hledání.
  Jsi tu poprvé?

  Soutěž o komiks Catwoman

  Kdo vyhrál?

  Výhercům gratulujeme, ostatním děkujeme za účast a přejeme štěstí při dalším soutěžení. Komiks Catwoman je k mání i v katalogu dárků za Alíkovy kačky.

  V souladu s pravidly, která Alík nastínil v listopadu, dostal za svoji účast v soutěži nějaké kačky každý, kdo správně odpověděl na otázky.

  Catwoman: Ve svitu Měsíce

  Žánr young adult už dávno pronikl na český trh a momentálně dobývá díky Nakladatelství CREW i komiksový svět. V knize Ve svitu Měsíce se vracíme do doby, kdy bylo Catwoman teprve patnáct let a snažila se najít své místo ve světě. A rozhodně to neměla lehké.

  Za komiksovou knihou stojí úspěšná autorka knížek young adult (podle New York Times i jedna z nejprodávanějších autorek) Lauren Myracleová. Tato spisovatelka je dobře známá i u nás. Vyšla jí série, mapující život jedné dospívající holky, zachycující v knihách její život od deseti do čtrnácti let (Deset až čtrnáct: Neobyčejný deník obyčejné holky). V zahraničí patří mezi její nejúspěšnější věci řada Internet Girls a samozřejmě komiks Catwoman.

  Catwoman: Ve svitu Měsíce – ukázka, © Nakladatelství CREW s.r.o.

  Selina Kyleová je tvrdší, než sama tuší. Patnáct let snášela řetěz špatných známostí své matky. Když se Dernell, matčin současný vyvolený, ukáže krutější než všichni ostatní, Selina přehodnotí svůj vztah k domovu. Žádným způsobem nedokáže sdílet střechu nad hlavou s Dernellem. A protože Dernell se nikam nechystá, musí jít Selina. Lauren Myracleová a kreslíř Isaac Goodhart přinášejí příběh o tom, jak přežít ve světě, který tě vypudil z domova, a jak najít spojence v nejméně očekávaných chvílích.

  Zajímavé na knize je, že tolik nesází na romantiku,“ říká Petr Litoš z Nakladatelství CREW. „I když se tady taky objevují sympatie hrdinky k mladému Bruci Wayneovi, hlavní důraz je na vyrovnání se s vlastním životem a snaha postavit se nepříznivým okolnostem. Ne vlastní vinou se hrdinka ocitá na úplném dně, na ulici… a ze všech sil se snaží najít v nepřátelském světě nějaké své vlastní místo a cíl. Nehledá lásku. Hledá sama sebe. Chce si dokázat, že není předurčena do role oběti. A že se dokáže postarat nejen o sebe, ale i o ostatní.

  Pro mladší čtenářky a čtenáře je tato kniha bližší i díky tomu, že přestože vychází ze slavných komiksových postav, tak se více než superhrdinským soubojům věnuje strastem dospívání. I když je tu taky nějaký (a pořádně nebezpečný) padouch, tak tu nehraje tu nejzásadnější roli. Nejde o velké střetnutí či vymýšlení si jmen a kostýmů. Jde o to, uvědomit si, co jste vůbec zač. A vyrovnat se se světem kolem sebe. Selina Kyleová začíná opravdu hodně špatně, má těžké rodinné zázemí, sklony k sebepoškozování… ale postupně se začíná vydávat na cestu, která ji dovede až k její superhrdinské roli.

  Kniha obsahuje samozřejmě zábavný a stylově vykreslený příběh. Najdete v ní nebezpečí, ústrky, úklady, morální volby a dobrodružství. Ale může sloužit i jako pomoc, jako návodný vzorec pro chování v určitých situacích. I když je pro budoucí Catwoman prostředkem seberealizace parkour, každý si může najít svou vlastní cestu. A možná tato kniha k tomu může být pomůckou.

  Soutěžní otázky

  Soutěžit můžete od 6. března 2020 do 16. března 2020. Po skončení soutěže budou vylosováni tři výherci.

  Skončila lhůta pro účast v soutěži.

  S jakým zvířetem se spojuje Catwoman?
  s kočkou (správně)
  s papouškem
  se psem

  Co znamená v doslovném překladu žánr „young adult“?
  komiksy pro děti
  mladí dospělí (správně)
  brak

  Co za knihy vydává Nakladatelství CREW?
  leporela
  komiksy (správně)
  omalovánky

  Jak se jmenuje hlavní hrdinka komiksu Catwoman: Ve svitu měsíce?
  Belinda
  Selina (správně)
  Rosie

  Jak se jmenuje autorka knihy, o kterou se soutěží?
  Lauren Myracleová (správně)
  Joan Rowlingová
  Božena Němcová