Alík

 • Alíkoviny
 • Klubovna
 • Hry
 • Nástěnky
 • Soutěže
 • Vtipy
 • Poradna
 • Copak hledáme:
  Kde hledáme: Přihlášení uživatelé mají lepší možnosti hledání.
  Jsi tu poprvé?

  Výtvarná soutěž: Renovace Alíkovy klubovny

  Nakresli ideální vzhled pro Alíkův chat

  Pokud nepočítáme úvodní stránku sekce, je současná podoba Klubovny neměnná už zhruba patnáct let. Je tedy starší než většina dětí, které do ní chodí. Vývojáři Alíka už šest let mluví o nové klubovně, mají velké plány… ale nějak se s tím loudají.

  O= Zkus jim trošku pomoct! B-)

  Cílem této soutěže je namalovat – buď na počítači nebo na papíře – jak by podle tebe měl vypadat nový chat. Můžeš se inspirovat tím, jak vypadá teď, ale není to nezbytné, klidně hledej inspiraci i jinde, nebo vymysli nějaký zbrusu nový zlepšovák!

  Přesnější pokyny k tvému obrázku

  Nezapomeň, co všechno v chatu je:

  • Název stolu.
  • Prostor pro poslané zprávy.
  • Seznam lidí sedících u stolu.
  • Kolonka na napsání nové zprávy.
  • Někde musí být nějaké nastavení něčeho. :->

  Kresli prosím, jak by měla webová stránka s chatem vypadat na počítači (tedy na běžném monitoru, kde je dostatek místa), nikoliv na mobilu. Je jasné, že na mobilu bude chat přerovnaný trošku jinak, že některé prvky třeba budou zobrazované až po stisku určitého čudlíku a tak podobně. Zadáním soutěže je nakreslit tu nejoslnivější verzi, ve které uvidíme (pokud možno) všechno důležité najednou.

  Uvědomujeme si, že je tato výtvarná soutěž docela neobvyklá a možná se u ní uplatní jiný druh talentu než u dřívějších malovacích soutěží. Ale věz, že navrhování webů a aplikací je také umění. O:-)

  V obrázku mohou být i dopsané nějaké vysvětlující poznámky popisující, jak by mělo co fungovat. Pamatuj, že nevyrábíš reálnou fotku obrazovky, ale grafický náčrtek, který by měl být zadáním pro přiměřeně inteligentní vývojáře. ;-)

  Nekresli prosím vrchní hlavičku webu. Je jisté, že nový chat bude mít standardní vrchní část – nebe a strom a trávník s Alíkem a cedulemi a přihlašovací tabulí – to na tvém obrázku být nemusí (bude-li to tam, porota k tomu nebude přihlížet). Znamená to, že nemusíš kreslit logo Alíka, to už by bylo nadbytečné, když je v hlavičce.

  Máš-li nějaký nápad ke klubovně, který není zachytitelný obrázkem, můžeš ho popsat do nástěnky Chceme nový chat!

  Porota bude posuzovat nápaditost i provedení a … tak nějak všechno, jako vždy.

  Budeš-li kreslit na počítači…

  Obrázek prosím připravuj ve větších rozměrech, třeba 1920×1200 pixelů. Můžeš využívat oficiální grafiku z Alíka, pokud myslíš, že to výsledku nějak pomůže. ;-)

  Na uložení doporučujeme používat bezztrátový formát PNG místo ztrátového JPEGu.

  Budeš-li kreslit na papíře…

  Pokud obrázek nakreslíš na papír, se záměrem, že ho pak vyfotíš, doporučujeme použít čistě bílý papír (bez linek) a raději fixy než pastelky – jsou zřetelněji vidět. Základ obrázku si můžeš načrtnout tužkou nebo pastelkou a pak fixami vytáhnout finální verzi. Na čáry, které mají být rovné, použij pravítko.

  Při focení papírové kresby si dej prosím záležet na tom, aby byl papír rovný, tedy nepomačkaný a bez přehybů, a aby byl také dobře nasvícený. Pozor, ať nevyfotíš svůj stín. Foťák (nebo telefon) drž oběma rukama, aby se při focení nechvěl, fotka by byla rozmazaná, tím by zbytečně utrpěl umělecký dojem. Můžeš poprosit nějakého dospěláka nebo sourozence, ať ti s focením pomůže.

  Pokud někdo z tvého okolí pracuje v kancelářském prostředí, nejspíš má přístup ke skeneru (to je vlastně takový opak tiskárny) a může převést výkres do prakticky dokonalé digitální podoby skoro bezpracně. Zkus se tedy zamyslet i nad touto možností.

  Pokud bude obrázek po nahrání do soutěžního formuláře špatně otočený, netrap se tím, porota si ho dokáže správně otočit sama.

  Zaslání soutěžního obrázku

  Soutěžit můžeš od 19. března do 7. dubna. Následně vybere Alíkova porota vítěze. Jejich počet není předem znám, záleží, jak bude porota nadšená.

  Mezi výherce budou rozdané kačky (pro nejlepšího až 15 tisíc, pro další místa méně) a jeden plyšový maňásek Alíka. Můžeš si vybrat, co bys chtěl raději vyhrát. Pokud si vybereš maňáska a předběhne tě při vyhodnocení někdo, kdo si ho vybral také, dostaneš kačky. Pokud si vybereš kačky, máš jisté, že dostaneš kačky – samozřejmě tedy až a jestli vyhraješ. ;-)

  Této soutěže se můžeš zúčastnit i víckrát, tedy s více různými obrázky… ale vyhrát můžeš nanejvýš jednou. (Zrovna tak symbolickou pětistovku za právoplatnou účast dostaneš jen jednu.)

  Soutěžit mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud máš účet, přihlas se, pokud ne, můžeš si účet založit.

  Provozovatelem soutěže je provozovatel Alíka. Výhry nejsou vymahatelné soudní cestou. Soutěžit mohou pouze registrovaní uživatelé.

  Opravdu vývojářům webu pomůže, když budou vědět, jak má klubovna vypadat? Oni snad nevědí, jak má vypadat chat?
  Popožene je to ;-) … a může je to inspirovat, pokud třeba vymyslíš něco neobvyklého.

  Co když se dětským uživatelům zalíbí něco jiného než dospělé porotě?
  Podobně, jako nyní existují různé styly pro vizitky, vzniknou v budoucnu i různé styly pro stoly v klubovně a pro nástěnky. Moderátor stolu si bude moci vybrat z mnoha možností, jak má stůl vypadat. Takže tato soutěž může inspirovat i budoucí tvůrce stylů z řad uživatelů.

  Kdo bude v porotě?
  Vývojáři Alíka, správci a možná i nějací jiní aktivní počítačoví odborníci, projeví-li zájem. ;-)