Alík

 • Alíkoviny
 • Klubovna
 • Hry
 • Nástěnky
 • Soutěže
 • Vtipy
 • Poradna
 • Copak hledáme:
  Kde hledáme: Přihlášení uživatelé mají lepší možnosti hledání.
  Jsi tu poprvé?

  Rychlosoutěž: Jak říkat samicím koaly?

  Kdo vyhrál?

  Vyhrálo 73 % ze všech účastníků.

  Nakonec jsme se totiž rozhodli, že využijeme v koalích tajenkách více pojmů – v každém kole jeden. V prvním kole koalice, ve druhém koalenka, ve třetím koalinka… atd., takže máme třináct vítězných slov, každé si užije svých pět dní slávy, ale žádné není hlavní.

  Některá slova přišla víckrát, v takovém případě byl hlavní vítěz tisíce kaček vylosován a ostatní, kdo poslali stejný pojem, dostali sto kaček. Pokud jste nějaké kačky vyhráli, tak zřejmě tušíte, jak budou označeny koalí dámy v některém z dalších kol tajenek.

  Vzor každé(ho) koaly

  Alíkův bratr Koalík (dříve známý jako Čokoládový Alík) se o prázdninách vypraví do Austrálie mezi koaly. Když si o těchto medvídkovitých tvorech chtěl něco nastudovat, šokovalo ho, že v českém jazyce jsou koalové předsedové!

  Jak nedávno připomínal Češtinář, podstatné jméno „koala“ je rodu mužského životného, není to tedy ta koala, ale ten koala, podle vzoru předseda. Spousta textů o koalech skloňuje toto slovo špatně, ale koalům to je většinou jedno, protože neumějí číst.

  jednotné číslomnožné číslo
  1. pádkoalakoalové
  2. pádkoalykoalů
  3. pádkoalovikoalům
  4. pádkoalukoaly
  5. pádkoalokoalové
  6. pádkoalovikoalech
  7. pádkoaloukoaly

  Kapsy na mláďata a na křížovky mají jen samičky, takže Koalík bude jednat zejména s nimi.

  Psi mají fenky, hroši hrošice, ale v češtině bohužel neexistuje pro koalí samice žádné jiné pojmenování, než právě samice koaly, ani v Ústavu pro jazyk český žádné hezčí slovo neznají. Uznej, že začít rozhovor „Ahoj samice koaly, můžu ti pomoct s luštěním křížovky?“ nezní moc hezky. Dívkám, slečnám a dámám také běžně neříkáme „samice člověka“, to by bylo takové ošklivé.

  Kolegu Češtináře proto napadlo, že bychom mohli uspořádat soutěž!

  Zkus vymyslet lepší pojem! Slovo, nebo sousloví…

  Soutěžní formulář

  Soutěžit můžeš jen do 27. června 2019, času není nazbyt!

  Nejzajímavější nápad odmění Alíkova porota tisícovkou kaček, nebo patnácti stovkami v případě, že jej Koalík v nadcházející prázdninové soutěži využije…

  Skončila lhůta pro účast v soutěži.

  Pokud vyhraje slovo, které poslalo více lidí, bude z nich hlavní výherce vybraný náhodně a ostatní dostanou stovku kaček.