Soutěž: Staň se filmovým kritikem

Máš rád filmy pro děti a mládež? Umíš dobře vyjádřit, co se v nich povedlo a v čem spočívají jejich slabiny? Píšeš rád? Pak ti Alík nabízí zajímavou příležitost – můžeš se stát jeho dvorním filmovým kritikem.

Výroba filmů je umění, psaní výstižných recenzí také.

Jak soutěžit?

Pošli do Alíkovin nový článek – recenzi jednoho z těchto tří filmů:

  • Zootropolis: Město zvířat
  • Hotel Transilvania 2
  • Hodný dinosaurus

V žádném případě není nutné, aby se ti recenzovaný film kdovíjak líbil, soutěžním cílem rozhodně není napsat oslavnou ódu, ale férovou kritiku.

Správná filmová recenze by měla načrtnout, jakému druhu diváka je film nejspíš určen, co by měl od něj očekávat, v čem spočívají kvality filmu, co se tvůrcům nepovedlo, jaká témata tvoří nosnou dějovou linku. Některé filmy mají jasný filozofický přesah, tedy sdělení, které výslovně neříkají, ale které divák vnímá a podvědomě jej vstřebává. Jiné se o přesah marně snaží, což také pozornějšímu kritikovi neujde. Filmy cílené na děti také mají často tendenci vychovávat, někdy ale obsahují i nezamýšlená nešikovná ponaučení :-)

Pokud ve své recenzi chceš zmínit některé konkrétní části děje, učiň tak v jasně oddělené pasáži (třeba „POZOR! Následuje vyzrazení zápletky!“). Takováto pasáž by neměla tvořit víc jak půlku recenze.

V závěru dej filmu hodnocení v rozsahu nula až sto procent.

Každý účastník této soutěže smí poslat jen jednu recenzi, dej si tedy záležet. Určitě neposílej rozpracované pokusy, které bys chtěl později zahodit a nahradit za lepší verzi. Nemusíš s odesláním spěchat, není důležité, kdy text odešleš… pokud to stihneš před uzávěrkou.

Soutěž probíhá od 1. do 30. listopadu, výsledky budou vyhlášeny během prosince.

O co soutěžíme?

Nejlepší filmové recenze budou samozřejmě zveřejněné v Alíkovinách. Autoři tří nejlepších navíc vyhrají dárek s motivem recenzovaného filmu a speciální kačkovou prémii:

  • 1. místo: 35 000 kaček
  • 2. místo: 15 000 kaček
  • 3. místo: 5 000 kaček

Tím ale výhercova radost nemusí končit.

Bude-li tvá recenze skutečně vydařená, Alík by s tebou moc rád navázal další spolupráci! Mohl by tě zdarma protlačit na filmové premiéry nebo dokonce i na novinářské předpremiéry filmů pro děti výměnou za recenze těchto novinek. Stal by ses prestižním spolupracovníkem Alíkovin.

Této soutěže se mohou účastnit pouze zaregistrovaní uživatelé Alíka.

Proč je zadání omezeno zrovna na tři starší filmy?
Hledáme talentovaného kritika, proto jsme stanovili jednotnou laťku, která je co nejdostupnější a kvůli které nemusí soutěžící povinně naklusat do kina na filmovou novinku. Zároveň je velká šance, že čtenáři již film viděli a nehrozí tedy zkažení zážitku vyzrazením zápletky.

Kdo bude posuzovat, které recenze jsou nejlepší?
Sám Alík osobně a Alíkem určená porota. Není tedy nutné zalíbit se čtenářům, i když se hodí mít jakousi představu o tom, co se jim líbí.

Jak vypadá taková správná recenze?
Můžeš se při psaní poradit s rodiči, jistě již nějakou četli. Nebo si pročti profesionální recenze v novinách, třeba od Mirky Spáčilové z Mladé fronty Dnes. Ale nenech se kvalitou dospěláckých recenzí zastrašit, klidně pošli svůj nejlepší pokus.