Alík

 • Alíkoviny
 • Klubovna
 • Hry
 • Nástěnky
 • Soutěže
 • Vtipy
 • Poradna
 • Copak hledáme:
  Kde hledáme: Přihlášení uživatelé mají lepší možnosti hledání.
  Jsi tu poprvé?

  Soutěž: Vytvořme text pro koledu o jídle!

  Syté a veselé – koleda o vánočních dobrotách

  Před pěti roky jsme přetextovali písničku Vánoce přicházejí, před čtyřmi roky Rolničky, před třemi roky jsme k melodii ukrajinského Ščedryku vymysleli Bláznivé Vánoce, předloni jsme s hudbou We Wish You a Merry Christmas slavili Úsporné Vánoce a loni jsme stvořili zcela vlastní Alíkoledu.

  I letos bude mít Alík svoji vánoční písničku, tentokrát si půjčíme hudební doprovod z české hry Fish Fillets 1, která vznikla v roce 1997:

  Ve zmíněné logické hře bylo cílem dostat rybičky ven z místnosti. Což bývá svým způsobem i cíl štědrovečerní večeře. :-D

  Navíc ta cinkavá optimistická melodie k Vánocům docela pěkně pasuje, ne? Jen jí chybí slova… a to bude v této soutěži práce pro tebe!

  Vymysli sloku pro koledu o jídle

  Tématem letošní soutěže bude JÍDLO. Neupřesňujeme druh jídla – můžeš básnit o štědrovečerní večeři s kaprem, nebo s řízkem, nebo s něčím jiným, nebo můžeš psát o cukroví, o různých druzích, jak se chystá a peče a jí, nebo můžeš psát i o novoročním obědě. Posluchačům písničky by se měly sbíhat sliny. 8-P

  Upozorňujeme, že pravděpodobně není dobrý nápad schovat do písničky přímo recept. Jako každý rok ani letos v písničce nechceme zmínky o současných krizích. Měla by být nadčasová, aby i za deset let těšila posluchače, ne aby mu připomínala, co nás tehdy v roce 2023 trápilo.

  Samozřejmě, že porota ocení, bude-li tvůj text nějakým způsobem humorný a veselý. Ale po zkušenostech z předchozích ročníků, kdy soutěžící vymýšleli spíš milé a něžné texty a porotě se navzdory zadání líbily, to není nezbytná podmínka. Je pravděpodobné, že stejně jako v předchozích ročnících vznikne víc různých verzí písničky, ale pochopitelně předem nevíme kolik (záleží, co půjde jak seskládat).

  Struktura každé sloky musí slabikami pasovat do rytmu. Řádky jsou tentokrát docela dlouhé, první a třetí řádek mají deset slabik, druhý a čtvrtý mají devět. První a třetí řádek se spolu musí rýmovat, druhý a čtvrtý řádek také. Názorná ukázka sloky:

  Copak se to tady v trou peče, kočka mlsně kouká, nepoví, myška letos neuteče, skončí jako je cukroví.

  Upozorňujeme, že toto je pouze náš narychlo spíchnutý pokus o sloku, která slabikami pasuje k výše zmíněné hudbě. Můžeš sice zkusit psát i o vánočních dobrotách pro domácí mazlíčky, ale očekáváme, že soutěž bude plná zejména lidského jídla. :-)

  Pokud ti nestačí jedna sloka s osmatřiceti slabikami k vyjádření myšlenky, můžeš vymyslet víc slok na sebe navazujících.

  Jak se můžeš zúčastnit?

  Soutěž probíhá od 19. září do 19. října. Po uzávěrce soutěže vybere porota nejpovedenější texty a nechá je podobně jako v dřívějších letech nazpívat.

  Autor každé nazpívané sloky dostane za odměnu 10 až 15 tisíc kaček na své konto, v závislosti na nezbytném množství úprav a na spokojenosti poroty. Ostatní sloky, které porotu zaujmou, ale nazpívané nebudou, skončí zveřejněné v článku v Alíkovinách a autor každé z nich dostane 1000 až 4000 kaček.

  Můžeš se klidně zúčastnit víckrát, ale maximální výše celkové odměny pro jednoho soutěžícího je 20 tisíc kaček. Každou sloku (nebo kombinaci slok) pošli prosím zvlášť. Porota totiž posuzuje a hodnotí jednotlivé účasti. Pokud slepíš dohromady dobrou a horší sloku, snížíš si šance na výhru.

  Soutěžit mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud máš účet, přihlas se, pokud ne, můžeš si účet založit.

  Tato soutěž

  Při uzavření soutěže můžeš získat za alespoň jeden text použitelný do písničky +400 kaček.

  O co soutěžíme:

  15 000 kaček přičtených na konto

  Provozovatelem soutěže je provozovatel Alíka. Výhry nejsou vymahatelné soudní cestou. Soutěžit mohou pouze registrovaní uživatelé.

  Co když neumím zpívat?
  Autoři textů k písním nepotřebují umět zpívat. Stačí vnímat rytmus – můžeš si ty sloky recitovat. Pokud ani rytmus nepatří mezi tvé silné stránky, můžeš si počítat na prstech slabiky. Při rýmování můžeš použít rýmy.cz.

  Proč je nutné počítat slabiky? Proč musí být umění spoutané matematikou?
  Matematika je v hudbě důležitá. Pevná slabiková struktura 10/9/10/9 usnadní zpěv a posluchač si text také lépe zapamatuje.

  Kdo bude v porotě?
  Redakce Alíka a zvěrolékař –MM–.