Soutěž: To máme mládež!

Jakou máme mládež? ♪ 

To máme mládež, úúú, to máme mládež!
Doma řezali je málo, jak se zdálo.
Kam to vede, se ptám!?

Kam vede nedůsledná výchova, na to se ptaly zpěvačky Věra Špinarová a Petra Janů jako rozmrzelé babky klábosící u kávy v refrénu známé písničky na Silvestra roku 1986:

Od té doby uběhlo třicet let a třicet měsíců, mládež z osmdesátých let dospěla do středního věku, svět se v lecčems změnil…

  • Dnešní mládež neposlouchá rock'n'roll.
  • Těsné džíny už vesměs nikoho nepohoršují.
  • Až na nepoučitelné výjimky mladí pouštějí starší sednout…

Ale nepochopení a neshody mezi starou a mladou generací, ze kterých si písnička utahovala, panují stále. Pojďme zkusit její text zmodernizovat!

Kdo jiný by se této úlohy měl chopit než mládež…

Vymyslete nové sloky pro píseň „To máme mládež“

Napište Koalíkovi dopis s jednou slokou. Její struktura musí slabikami pasovat do již existující písně. Názorně předvedeme na čtvrté sloce originálu:

A všechno chtě hned a všechno líp a když jim člověk moudře ra ma na to vtip.

První řádek má šest slabik, druhý také šest, třetí devět slabik a čtvrtý pět slabik – to platí pro všechy již existující sloky a musí to platit i pro vaši sloku. Druhý a čtvrtý řádek se navíc musejí rýmovat, tedy končit na stejnou či podobně znějící slabiku. Refrénu, který se mezi slokami opakuje, si nevšímejte.

Nezapomínejte, že text by měl pasovat do celkové nálady písničky – měl by mít ironický nádech.

Můžete se zúčastnit i vícekrát, ale každou sloku napište do nového dopisu.

Soutěž probíhá od 19. července do 18. srpna. Po uzávěrce soutěže vybere porota nejpovedenější sloky, Alík k nim (možná) doplní svoji závěrečnou sloku a zajistí nazpívání zmodernizované verze. ;-)

Autor každé z nejlepších slok dostane za odměnu 8 až 12 tisíc kaček na své konto. Ostatní sloky, které porotu zaujmou, budou zveřejněné v článku v Alíkovinách a autor každé z nich dostane 1000 až 4000 kaček.

Tato soutěž vznikla s laskavým svolením zpěvačky Petry Janů i autora původního textu pana Eduarda Krečmara. Děkujeme!

Co když neumím zpívat?
Autor textu k písni nepotřebuje umět zpívat. Stačí vnímat rytmus – můžeš si ty sloky recitovat. Pokud ani rytmus nepatří mezi tvé silné stránky, můžeš si počítat na prstech slabiky. Při rýmování můžeš použít rýmy.cz.

Proč je nutné počítat slabiky? Proč musí být umění spoutané matematikou?
Matematika je v hudbě důležitá. Slabikovou strukturu 6-6-9-5 má všech pět dosavadních slok „To máme mládež“, díky tomu mají správný šmrnc.

Kdo bude v porotě?
Redakce Alíka a zvěrolékař –MM–.