Soutěž: Český text pro Ščedryk
Kdo vyhrál?
Nakonec jsme výslednou písničku pojmenovali Bláznivé Vánoce. Porota vybrala sloky, ze kterých vznikly rovnou dvě verze písničky – bláznivá a trpělivá.
Shrnutí soutěže sepsal Koalík 20. ledna, kdy už jsme na vánoční bláznění nejspíš všichni zapomněli, ale když uvážíte, že velikonoční soutěž shrnul v listopadu, tak si vlastně tentokrát docela pospíšil.
Odměny za bláznivou verzi
- YindY vyhrála 19 000 kaček.
- MinniePrincezna vyhrála 1000 kaček.
- krejdom vyhrála 7000 kaček.
- Korpaš vyhrál 5000 kaček.
- MikiRoth vyhrál 18 000 kaček.
- Zuzuška vyhrála 4000 kaček.
Odměny za trpělivou verzi
- MikiRoth vyhrál 9000 kaček.
- kivik77 vyhrála 3000 kaček.
- Korpaš vyhrál 10 500 kaček.
- 1000 vyhrál 6000 kaček.
- Morell vyhrála 2000 kaček.
Odměny za ostatní sloky, které zaujaly porotu
- kivik77 vyhrála 4000 kaček.
- YindY vyhrála 4000 kaček.
- Kokosicek vyhrála 1000 kaček.
- Korpaš vyhrál 1000 kaček.
- buffy13 vyhrála 1000 kaček.
- Monysek189 vyhrála 1000 kaček.
- Zuzuška vyhrála 1500 kaček.
Dvanáct odměněných osob dostalo dohromady 98 000 kaček – gratulujeme k výhře!
Všem zúčastněným děkujeme! Každý, kdo splnil zadání, dostal i kačky za účast.
Uspěchané Vánoce…
… to je spíš provizorní název. Letošní koleda nemá zatím žádnou známou českou verzi, takže jí společnými silami vtiskneme zbrusu nový charakter a opatříme ji nějakým vlastním názvem.
Předloni jsme se poprali s přetextováním písničky Vánoce přicházejí, loni s Rolničkami… letos si půjčíme hudební motiv z východu.
Vánoční koleda Ščedryk
Ukrajinská písnička Ščedryk nepatří u nás mezi moc známé, ale možná znáš její anglickou verzi Carol of the Bells, která spoluutváří atmosféru známé vánoční komedie Sám doma.
Je to poměrně rychlá a rázná písnička. Můžeš si pustit i ukrajinský originál s textem, který místy zní, jako kdyby zpíval o hroších, ale myslí se tím spíš groše (tedy peníze).
V anglické verzi má text trošku přehlednější strukturu a zřetelněji oddělený cosi-jako-refrén mezi šestou a sedmou slokou, přestože tedy zdvojené „Merry, Merry, Merry, Merry Christmas“ nezní příliš nápaditě.
Vymysli českou sloku pro Ščedryk
Tématem naší verze písničky by měl být vánoční shon. Všechno to předvánoční šílenství okolo úklidu a nákupů a zdobení a pečení a domlouvání a balení a zapomínání a nestíhání a kácení kaprů a mlácení stromečků… určitě to také dobře znáš.
Tvůj text by měl být vtipný, nebo minimálně úsměvný! Neměla by to být přímo střemhlavá kritika všeho toho zmatku, nechceme žádné poučování a nadávání a nářky. Nestojíme ani o zmínky o koronaviru a pandemii. Písnička musí vyznívat šťastně a vesele!
Struktura každé nové sloky musí slabikami pasovat do již existující písně. Každá sloka má čtyři řádky, každý řádek čtyři slabiky, vždy dva a dva řádky se rýmují. Pokud přepíšeme čtvrtou sloku anglické verze foneticky, vypadá takto:
Van síms tu hýr vords of gud čír from evrivér filing dý ér.
Brr, to vypadá divně, že ano? Už aby vznikl český text!
Pokud ti šestnáct slabik nestačí k vyjádření myšlenky, můžeš zkusit vymyslet dvě navazující sloky po sobě. Klidně se soutěže zúčastni i vícekrát, ale každou sloku (nebo dvojici slok) pošli prosím zvlášť.
Jaký bude refrén?
Místo opakovaného „Merry, Merry, Merry, Merry Christmas“ vymyslíme jiné dva řádky o deseti slabikách. Možná to budou „Na Vánoce všichni kolem blázní, honem ať jsme veselí a šťastní“? Nebo něco jiného? Ještě nevíme.
Máš-li nějaký lepší nápad, můžeš vymyset i vlastní refrén, rádi se necháme inspirovat. Ale zase ho prosím pošli zvlášť.
Podle refrénu a nebo podle slok vybereme finální název pro tuto písničku.
Jak se můžeš zúčastnit?
Soutěž probíhá od 13. listopadu 2020 do 6. prosince 2020. Po uzávěrce soutěže vybere porota nejpovedenější texty.
Autor každé z nejlepších slok nebo nejlepšího refrénu dostane za odměnu 8 až 12 tisíc kaček na své konto. Ostatní sloky, které porotu zaujmou, budou zveřejněné v článku v Alíkovinách a autor každé z nich dostane 1000 až 4000 kaček.
Skončila lhůta pro účast v soutěži.
Letos nejspíš zatím nazpívaná verze nevznikne, protože sbor by si mohl navzájem předat nejen kulturní zážitek, ale i tu slavnou breberku. Ale to nevadí, zazpívat si ji může každý pro sebe.
Skončila lhůta pro účast v soutěži.
Provozovatelem soutěže je provozovatel Alíka. Výhry nejsou vymahatelné soudní cestou. Soutěžit mohou pouze registrovaní uživatelé.
Kde a kdy zazněl Ščedryk poprvé?
To je zajímavá otázka! Celosvětově poprvé zazněl 11. května 1919 na jevišti pražského Národního divadla, vznikl tehdy jako poselství pro západní svět, že Ukrajina je samostatný stát s vlastní kulturou, nikoliv součást Ruska.
Mám se snažit o překlad z ukrajinštiny nebo angličtiny?
Ne, cílem je vytvořit úplně vlastní písničku, nový text s vlastní duší. Tématem by měl být předvánoční chaos moderní doby a ten ve sto let starých textech zachycený pochopitelně nebyl.
Co když neumím zpívat?
Autor textu k písni nepotřebuje umět zpívat. Stačí vnímat rytmus – můžeš si ty sloky recitovat. Pokud ani rytmus nepatří mezi tvé silné stránky, můžeš si počítat na prstech slabiky. Při rýmování můžeš použít rýmy.cz.
Proč je nutné počítat slabiky? Proč musí být umění spoutané matematikou?
Matematika je v hudbě důležitá. Slabikovou strukturu 4-4-4-4 mají všechny dosavadní sloky, díky tomu mají správný šmrnc.
Kdo bude v porotě?
Redakce Alíka a zvěrolékař –MM–.