Alík

 • Alíkoviny
 • Klubovna
 • Hry
 • Nástěnky
 • Soutěže
 • Vtipy
 • Poradna
 • Copak hledáme:
  Kde hledáme: Přihlášení uživatelé mají lepší možnosti hledání.
  Jsi tu poprvé?

  Soutěž: Přetextujme We Wish You a Merry Christmas

  Úsporné Vánoce

  Před třemi roky jsme se poprali s přetextováním písničky Vánoce přicházejí, předloni s Rolničkami, loni jsme si půjčili hudební motiv z východu a naše Vánoce byly bláznivé… letos sáhneme pro inspiraci do Anglie, země, která dala světu Shakespeara a Miltona a jiné literární velikány, jejichž význam pro světovou kulturu je nezměrný. Pomoz nám přetextovat koledu We Wish You a Merry Christmas!

  Originál písně je patrně určený pro méně vnímavé Angličany, protože text říká, že jim přejeme veselé Vánoce, přejeme veselé Vánoce, přejeme veselé Vánoce… a šťastný nový rok. Velice duchaplné! :-D

  Náš text musí být zajímavější. Rozhodně nechceme třikrát papouškovat stejný řádek, naše řádky budou rozmanitější. I téma písničky by mělo být méně nudné, než jen prosté přání. Samozřejmě, že všem přejeme veselé Vánoce, ale píseň může říct něco víc! Mnohem víc! Může vyprávět o Vánocích úsporných a vtipně skromných.

  Vymysli českou sloku pro We Wish You a Merry Christmas

  Tématem naší verze písničky bude úspornost – jednotlivé sloky by měly rozebírat, na čem všem můžou vánoční oslavy ušetřit. Když se nad tím zamyslíš, různé součásti Vánoc určitě můžeš vynechat, nebo nahradit, nebo u nich postupovat méně marnotratně. Tvůj text by měl být vtipný, nebo minimálně úsměvný! Když člověk nemá peníze na výzdobu, na cukroví, na elektřinu, na jídlo, tak mu stejně nic jiného než smysl pro humor nezbývá. :-D

  Prskavku jistě stihneš v půlce prskání uhasit a uschovat na příští rok. Máš-li málo ozdob, pořiď si menší stromeček (ideálně bonsaj!). Navíc určitě nikdo nepozná, jestli na stromku visí čokoládka v alobalu, nebo alobal v alobalu. Adventní kalendář ti vydrží mnohem déle, když si představíš, že čísla na okénkách neznačí den, kdy se smí otevřít, ale věk toho, kdo je smí otevřít. Jistě dokážeš vymyslet i další levné triky. ;-)

  V písničce nechceme (stejně jako loni) vůbec žádné zmínky o koronaviru a pandemii. Cílem je vytvořit nadčasovou písničku, která pobaví posluchače i za deset let. Bude-li tvůj text závislý na současném dění, ze soutěže ho vyřadíme.

  Struktura každé sloky musí slabikami pasovat do již existující písně. Každá sloka má čtyři řádky, první až třetí řádek mají každý osm slabik a jejich konec se musí rýmovat, čtvrtý řádek má slabik šest. Názorná ukázka sloky:

  Mám pět středně tvrdých housek, na, vezmi si jeden kousek, necháš ležet ten ubrousek?! nezmuchláš papír!

  Ukázka očividně popisuje úsporné stolování, akorát se nám z ní trošku vytratily Vánoce – na to si dej pozor. Není nezbytné, abys čtvrtý řádek zakončil na slabiku s dlouhým „í“, ale zní to s ním lépe, podobněji originálu. ;-)

  Pokud ti nestačí jedna sloka s třiceti slabikami k vyjádření myšlenky, můžeš vymyslet dvě sloky navazující po sobě.

  Zbytek písničky?

  Možná si říkáš, že v originále je to třikrát opakované přání součástí refrénu a pak jsou v písničce ještě nějaké sloky (které také posluchači přejí samé skvělé věci). Jak se s tím popereme my? V naší verzi tohle nebude. Uděláme si z refrénu sloky.

  Jak se můžeš zúčastnit?

  Soutěž probíhá od 16. listopadu do 2. prosince. Po uzávěrce soutěže vybere porota nejpovedenější texty a nechá je podobně jako v dřívějších letech nazpívat.

  Autor každé nazpívané sloky dostane za odměnu 8 až 12 tisíc kaček na své konto, v závislosti na nezbytném množství úprav a na spokojenosti poroty. Ostatní sloky, které porotu zaujmou, budou zveřejněné v článku v Alíkovinách a autor každé z nich dostane 1000 až 4000 kaček. Maximální výše celkové odměny pro jednoho soutěžícího je 15 tisíc kaček.

  Klidně se soutěže zúčastni i vícekrát, ale každou sloku (nebo dvojici slok) pošli prosím zvlášť.

  Skončila lhůta pro účast v soutěži.

  Provozovatelem soutěže je provozovatel Alíka. Výhry nejsou vymahatelné soudní cestou. Soutěžit mohou pouze registrovaní uživatelé.

  Co když neumím zpívat?
  Autor textu k písni nepotřebuje umět zpívat. Stačí vnímat rytmus – můžeš si ty sloky recitovat. Pokud ani rytmus nepatří mezi tvé silné stránky, můžeš si počítat na prstech slabiky. Při rýmování můžeš použít rýmy.cz.

  Proč je nutné počítat slabiky? Proč musí být umění spoutané matematikou?
  Matematika je v hudbě důležitá. Slabikovou strukturu 8-8-8-6 mají všechny dosavadní sloky, díky tomu mají správný šmrnc.

  Kdo bude v porotě?
  Redakce Alíka a zvěrolékař –MM–.