Vyhlášená témata

Vyhlášená témata pro Alíkoviny

Alíkoviny na témata, která vyhlašuje redakce, dostanou o třetinu vyšší kačkovou odměnu – dobrý článek vám může vydělat 8000 kaček, dokonalý až 12000 kaček. Více podrobností se dočtete v souvisejícím článku.

Příspěvek z 9. února ve 22:32, upravený po 10 minutách.
Mari1 v něm napsala:

Velikonoce – zábavný zážitek, pěkný nápad na dekoraci

1/ Blíží se Velikonoce a jistě má většina úsměvný zážitek z Velikonoce. Napište o něm do Alíkovin, ale pozor, nezapomeň na obrázek a hlavně na nějaký pěkný a výstižný název článku.

2/ Pomlázku většinou zvládneme, případně si najdeme návod v Alíkovinách. Ale co jiné dekorace nebo přáníčka na Velikonoce? Máte originální návod? Tak jej pěkně sepiště do Alíkovin a pořiďte několik fotografií, jak výrobek vzniká. Obrázky poslouží jako návod, pomůžeme je přidat do textu.

Ukončení tématu je 10 dní před Velikonocemi.

Příspěvek z 26. listopadu 2019 ve 20:38, upravený 9. února v 17:35.
Pralinka2 v něm napsal:

Vyhlašujeme vyhlášené téma „Co budu dělat v roce 2030?

Rok 2030 není žádná nedohledná budoucnost, je to za pouhých necelých 11 let. Kdo teprve půjde do školy, ten v to dobu bude školu končit. Komu je 7 let, ten bude plnoletý, a komu je 14, mohl by v tu dobu například končit vysokou školu. Kdo teď slaví 18. narozeniny, tomu ještě nebude ani 30.

Ale i svět kolem nás se mění, někdy rychleji a někdy pomaleji. Za posledních 11 let se objevily modernější elektronické a internetové záležitosti, ale celkem ne extra překvapivé, naproti tomu například mezi roky 1993 a 2004 byl rozvoj internetu naprosto přelomový. A například mezi roky 1979 a 1990 se kromě černobílých televizí stále více objevovaly barevné televize.

Mění se i politické mapy; zatímco kolem roku 1988 se ve školách používaly atlasy desítky let staré a nevadilo to, protože až na výjimky na nich byly pořád stejné státy, mezi roky 1988 a 1999 se mapy zásadně změnily - zmizely země jako NDR, Jugoslávie, Československo nebo Sovětský svaz, objevily se státy jako Chorvastko, Slovinsko, Litva, Gruzie, Slovensko nebo Česká republika.

V souvislosti s rozvojem technologií se změnila i řada povolání, některá povolání se vytrácejí, jiná a nová se objevují.

Co nás čeká za následujících 11 let, v roce 2030? Jak se změní svět, ve kterém žijeme? A co ty myslíš, že budeš dělat za 11 let? Zkus o tom napsat nějaký článek.

A k tomu článku zkus vymyslet vlastní nadpis, není úplně ono, když všechny došlé články mají nadpis shodný s názvem vyhlášeného tématu.

Příspěvek z 3. listopadu 2019 ve 13:46.
majdula2000 v něm napsala:

A abyste měli z čeho vybírat, tak tady máme ještě jedno vyhlášené téma!

Školní zážitek – poučný, vtipný, napínavý, ...
Nechceme ale nějaké obyčejné popisování školních výletů, jak jste v zoo viděli zvířátka, v muzeu sochy atd.
Napište, co zvláštního, vtipného nebo jedinečného jste ve škole zažili. Mohlo se to přihodit i na výletě, na škole v přírodě, ale třeba i jen při běžném vyučování.
Nebo... zkuste popsat nějaký zajímavý nebo třeba vtipný den ve škole, ale z pohledu učitele!
Jako vždy je podmínkou vlastní obrázek – fotografie nebo vlastní ilustrace.

I toto téma je zatím na dobu neurčitou., ukončení se tady včas dozvíte.

Příspěvek z 3. listopadu 2019 ve 13:09, upravený 5. listopadu 2019 ve 20:01.
Mari1 v něm napsala:

Také máte rádi Sci-Fi a fantasy?“ Vesmírné lodi Star Treku či rytířů Jediů ze Star Wars nebo fantasy příběhy, jako je třeba Pán prstenů. Dlouho se čekalo na další příběh o dracích a jejich jezdcích od Ch. Paoliniho Odkaz Dračích jezdců. Pokračování příběhů z fantasy světa již vyšlo, ale podle recenzí na internetu kniha zdaleka nedosahuje takových kvalit jako původní čtyři díly. A co s tím?
Vyhlašuji nové téma!
Články na toto téma mohou mít tyto podoby:

 • SCI-FI příběh
 • FANTASY příběh
 • Případně se mohou obě podoby prolínat, takže půjde o FANTASY SCI-FI příběh.
Napište SCI-FI příběh o tom, jak bude svět vypadat v roce 2100, 2130, ....3000 a později! Jací budou lidé, dopravní prostředky atd.
Nebo máte ve větší oblibě fantasy zvířata, jako jsou draci, jednorožci a další podobní tvorové? Pak napište vlastní fantasy příběh, ale nemá to být pohádka, kdy padají jednorožci z mraků. Fantasy má dva světy – náš skutečný, a když projdete nějakým portálem – průchodem, tak se objeví ten druhý svět – Fantasy svět.
Kromě dodržení tématu je podmínkou i vlastní obrázek. Ten můžeš namalovat, ale také jej můžeš vytvořit třeba v počítači, ale pozor. Nic nekopíruj. Žádný obrázek z jiné knížky či internetu, který jen lehce upravíš, má to být tvá tvorba.
Konec tématu vyhlásím nejméně 14 dní před ukončením. Zatím uvidíme, jak se toto téma bude líbit.

Editace: Rok 2030 byl opraven na vzdálenější, kdy třeba i ta vesmírná plavidla budou běžným dopravním prostředkem. S autory dosud došlých článků se domluvíme v redakční rozpravě ohledně roku, kdy se příběh má odehrávat.

Příspěvek z 3. listopadu 2019 v 6:36.
Alík v něm napsal:

Tentokrát si přijdou na své fanoušci počítačových her...
Vyhlašujeme téma „Zrecenzuj PC hru z Alíkova katalogu dárků“.

Recenze se musí věnovat jedné z těchto her:

 • Tricky Towers
 • Epistory
 • Splasher
 • The King's Bird
 • World to the West
 • Screencheat
 • Overcooked
 • Chariot
 • Snakebird
 • Figment
 • Worms Revolution, Worms Clan Wars, nebo Worms Mayhem
 • Keep Talking and Nobody Explodes
 • Redout
 • Snake Pass
 • Yoku's Island Express
 • Heave Ho
 • Planetary Annihilation
 • Teslagrad
 • Ori and the Blind Forest

Všechny uvedené hry jsou nyní k mání v katalogu dárků za Alíkovy kačky, nebo na Steamu za skutečné peníze. Jakou cestou se ke hře dostaneš, na tom nezáleží.

Součástí článku musí být zejména i vlastní Youtube video ukazující hraní právě hodnocené hry. Mělo by být alespoň jedno a tříminutové, může být i delší, ale nesmí být moc nudné (aby třeba divák nekoukal, jak ti dvacet minut nejde překonat jedna překážka). Chceš-li udělat fakt dlouhé video, zkus si připravit předem, co v něm budeš říkat. ;-)

Na nahrání videa použij nějaký z běžně dostupných programů na zaznamenávání obrazovky, ne aby tě napadlo natáčet počítačový monitor mobilním telefonem! :-$:-D

Toto téma je vyhlášené až do odvolání. Seznam her na výše uvedeném seznamu se však může měnit. Kdyby se přihodilo, že stejnou hru zrecenzují dva lidé, vyjde jen ta první/lepší z nich, ale můžeme do ní přidat i kvalitní video i od jiného uživatele (a patřičně odměnit). Pro jistotu doporučujeme sdělit plány dopředu na nástěnce www.alik.cz/n/vyhlasena-temata-pro-alikoviny.

Bývalá témata →