Alík

 • Alíkoviny
 • Klubovna
 • Hry
 • Nástěnky
 • Soutěže
 • Vtipy
 • Poradna
 • Copak hledáme:
  Kde hledáme: Přihlášení uživatelé mají lepší možnosti hledání.
  Jsi tu poprvé?

  Vyhlášená témata

  Vyhlášená témata pro Alíkoviny

  Alíkoviny na témata, která vyhlašuje redakce, dostanou o polovinu vyšší kačkovou odměnu – dobrý článek ti může vydělat 12 000 kaček, dokonalý až 18 000 kaček. Více podrobností se dočteš v souvisejícím článku.

  Nástěnka o vyhlášených tématech
  Téma vyhlášené 16. července ve 23:00.
  –MM– vyhlásil:

  Demokracie pod drobnohledem

  Poslední měsíce slýcháme ve zpravodajství o ruské invazi na Ukrajinu. Ve sprše všelijakých vyjádření občas zazní, že jde o hodnotový konflikt, kde jednou z oceňovaných hodnot v západní civilizaci je demokracie – režim vlády, kde politická rozhodnutí ovlivňují běžní občané. Pojďme se na demokracii podívat zblízka: historicky, politicky i matematicky.

  O čem můžete psát:

  • Starověká demokracie v Řecku a v Římě (případně i jinde).
  • Znovuzrození demokracie během osvícenství.
  • Rozšiřování volebního práva v průběhu staletí.
  • Demokracie v Československu za 1. republiky.
  • Vztah mezi demokracií a socioekonomickými systémy (feudalismus, komunismus, kapitalismus).
  • Různé volební systémy z hlediska matematiky.
  • Různé volební systémy a omezení volebního práva ve světě.
  • Méně obvyklé druhy demokracií (přímá demokracie, losování místo voleb).
  • Slabiny demokracie (mikrocílení přes sociální sítě, vazba mezi soukromím a svobodnou vůlí, nakupování hlasů, lobování, gerrymandering).
  • Příběhy konců demokracie.

  Na internetu můžete najít spoustu materiálů, třeba diplomky českých vysokoškoláků, nebo anglická videa o volebních systémech.
  Článek může zpracovávat více z výše nastíněných témat najednou, ale měl by jim věnovat dostatečnou pozornost a neměl by být přehnaně dlouhý. Může vyjít i více článků o stejném tématu, ale jen pokud budou navzájem dostatečně odlišné, takže pokud máte v plánu některé téma zpracovat, popište prosím svůj záměr do nástěnky, ať ostatní vědí.

  Co v článku nechceme:

  • Osobní politické preference.
  • Nepodložené konspirační teorie.
  • Ruskou invazi na Ukrajinu.

  Téma platí do konce října 2022.

  Téma vyhlášené 6. července v 11:21.
  Pralinka2 vyhlásil:

  Cestování s Alíkem

  Jsou tady zase letní prázdniny. S nimi i doba cestování, a to i do míst, kam se uplynulé dva roky moc nemohlo. A s cestováním tady máme i další vyhlášené téma, tentokrát o cestování s Alíkem.

  Napište článek o nějakém místě, které jste osobně navštívili. Může to být v zahraničí nebo v ČR, ale i z výletu ne moc daleko od vašeho bydliště. Ale musí to být povídání z místa, které jste navštívili osobně, nikoli nějaká recenze sepsaná podle cestovních kanceláří nebo učebnic zeměpisu.

  Nutnou podmínkou vyhlášeného tématu je vlastní fotografie. A jelikož jde o cestování s Alíkem, tak je nutné, aby na té fotografii byl nějakým způsobem zachycen Alík. Může to být například plyšák Alík, obrázek Alíka, který budete třeba držet v ruce nebo bude umístěn tak, aby byl v záběru společně s fotografovaným objektem, a může to být i nápis „Alík“ nebo „Alík.cz“, klidně i napsaný prstem do mokrého písku na mořské pláži.

  Samozřejmě ideální bude, když fotek z místa vaší dovolené nebo výletu bude víc. Stačí, když bude Alík na některých z nich, nemusí být nutně na všech. V krajním případě bude možné akceptovat i články, kde na fotkách Alík nebude, pokud se nám bude líbit a fotky prokazatelně budou vaše, ale za takový článek by bylo méně kaček.

  Připomínám, že článek má popisovat, kde jste byli na dovolené, jak se vám tam líbilo a co byste tam doporučovali ostatním uživatelům. Nemá to být upoutávka cestovní kanceláře, školní sloh ani výpisky ze sešitu nebo učebnice zeměpisu.

  Toto vyhlášené téma platí do pondělí 5. září 2022.

  Téma vyhlášené 6. června v 16:57.
  majdula2000 vyhlásila:

  Tajenky

  Na Alíkovy narozeniny se nám tady objevila jedna zajímavá novinka – možnost vytvořit tajenku! Spousta z vás už to zkoušela, třeba ve Zkušební nástěnce, ale co takhle zpestřit tajenkami i Alíkoviny?

  V tomto vyhlášeném tématu je vaším úkolem vytvořit článek, jehož součástí bude tajenka. Ne samotná tajenka, ale může tvořit základ vašeho článku, podobně jako u kvízu. Napište tedy alespoň pár vět (ale klidně i pořádný článek) a přidejte tajenku. Je čistě na vás, jaká ta tajenka bude. Můžete ji udělat všeobecnou, písničkovou, zvířecí, sportovní, … Prostě cokoli, co se hodí pro děti.

  Stejně jako u kvízu je cílem tajenky testovat znalosti. Nedávejte tam otázky, na které je v textu odpověď, ať tajenky opravdu vyluští jen ti, kteří sami něco vědí. ;-)

  Jestliže chcete dávat tajenku do článku, měla by být alespoň trochu pořádná. Schovejte do ní alespoň 8 slov, klidně ale může být řešením několik slov za sebou jako parádní souvětí, to už je na vás. Upozorňuji také, že jeden řádek může mít nanejvýš 20 políček.

  Jenže jak se dá taková tajenka vytvořit?

  • Úplně prvním krokem je spuštění příkazu na tajenky, tedy (tajenka), můžete si zvolit i barvičku, třeba modrá tajenka. Barva určuje podbarvení sloupečku s řešením, můžete tam pustit i duhu (duhová tajenka).
  • Nyní přichází čas na samotná slova, která se mají do vaší tajenky doplňovat, jednoduše s číslováním dle jednotlivých řádků. Mezery řešit nemusíte, pište všechno jako jedno slovo, mezery se pak vytvoří automaticky podle zadaného řešení.
  • Jakmile vypíšete všechna slova, zbývá řádek s řešením, podobně jako u kvízu. Napište (výsledek pro „to, co má v tajence vyjít“)A text, který se má při správném řešení objevit.
  • Nakonec už zbývá jen tajenku ukončit příkazem (konec).

  Možná se ještě ptáte, co nápovědy… ty už se píší samostatně, jakmile vše ukončíte, opět číslujte řádky a nápovědy piště k odpovídajícím číslům. Pro lepší představu se tady můžete podívat na zápis tajenky z narozeninového článku…

  (červená tajenka)
  1. drahokamy
  2. domeček
  3. bodíky
  4. Silcom
  5. pátračka
  6. klubovna
  7. Alíkoviny
  8. Pepíček
  9. vtipy
  10. sraz
  11. štěně
  12. nástěnka
  13. vyhlášené
  14. poradna
  15. dárky
  16. Koalík
  (výsledek pro „Mediální Panterka“)No super! Ty se vyznáš, zasloužíš si pochvalu. >X<-
  (konec)

  1. nejdůležitější věcičky zdejší důlní hry
  2. původní název herní sekce
  3. bývalá měna
  4. první majitel Alíka
  5. druh soutěže, v němž musíš něco najít
  6. hromada stolů, u nichž si můžeš povídat
  7. noviny plné článků
  8. Alíkův hroší kamarád
  9. místo plné smíchu
  10. osobní setkání zdejších uživatelů
  11. nejnižší hodnost
  12. stránka s dlouhodobější diskuzí
  13. téma, za které můžeš dostat víc kaček
  14. sekce se spoustou rad
  15. odměny za našetřené kačky
  16. čokoládový bratr Alíka

  Možná se vám to zdá složité, ale nebojte se a zkuste to! Pokud by vám něco nešlo, tak se klidně ozvěte v rozpravě, my vám rádi pomůžeme.

  Datum konce určíme podle toho, jak vám to půjde. ;-)

  Téma vyhlášené 3. listopadu 2019 v 6:36.
  Alík vyhlásil:

  Tentokrát si přijdou na své fanoušci počítačových her...

  Zrecenzuj PC hru z Alíkova katalogu (video není nezbytné)

  Recenze se musí věnovat jedné z těchto her:

  Všechny uvedené hry jsou nyní k mání v katalogu dárků za Alíkovy kačky, nebo na Steamu za skutečné peníze. Jakou cestou se ke hře dostaneš, na tom nezáleží.

  Od února 2022 už nevyžadujeme vlastní video. Ale pokud nevyrobíš vlastní video, musíš dodat alespoň:

  1. Dostatek vlastních obrázků ze hry.
  2. Zajímavé video od někoho jiného, v nejhorším případě trailer.

  Čtenář by měl z článku pochopit, jak asi hra funguje.

  Součástí článku musí může být i vlastní Youtube video ukazující hraní právě hodnocené hry. Mělo by být alespoň jedno a tříminutové, může být i delší, ale nesmí být moc nudné (aby třeba divák nekoukal, jak ti dvacet minut nejde překonat jedna překážka). Chceš-li udělat fakt dlouhé video, zkus si připravit předem, co v něm budeš říkat. ;-)

  Na nahrání videa použij nějaký z běžně dostupných programů na zaznamenávání obrazovky, ne aby tě napadlo natáčet počítačový monitor mobilním telefonem! :-$:-D

  Toto téma je vyhlášené až do odvolání. Výše uvedený seznam her se však může měnit. Kdyby se přihodilo, že stejnou hru zrecenzují dva lidé, vyjde jen ta první/lepší z nich, ale můžeme do ní přidat i kvalitní video i od jiného uživatele (a patřičně odměnit). Pro jistotu doporučujeme sdělit plány dopředu na nástěnce.

  Bývalá témata →