Vyhlášená témata

Vyhlášená témata pro Alíkoviny

Alíkoviny na témata, která vyhlašuje redakce, dostanou o třetinu vyšší kačkovou odměnu – dobrý článek vám může vydělat 8000 kaček, dokonalý až 12000 kaček. Více podrobností se dočtete v souvisejícím článku.

Příspěvek z 27. března v 16:37, upravený 29. března ve 23:51.
majdula2000 v něm napsala:

Jistě už většina z vás postřehla na Alíkovi kýchací šišku. Od zítra se nám tu rozběhne nová soutěž, ve které budou mít hlavní roli šišaté tajenky.

Určitě sami moc dobře víte, že se o té šišce vlastně vůbec nic neví! Odkud se tu vzala, proč tu je, proč se vždycky ukáže jen v určitých sekundách, proč kýchá, ... ? Nám se podařilo zjistit akorát to, že ta šiška nemá koronavirus, všechno ostatní už je na vás.

Nové vyhlášené téma tedy zní: „Vymyslete nějaký příběh ke kýchací šišce“. Ale pozor! Můžete volně vymýšlet, kde se šiška vzala, proč kýchá, co ten čas a všechno, myslete ale na to, že koronavirus nemá. Příběh by měl končit tím, jak se šiška ocitla 1. prosince 2019 tady na Alíkovi. Nerozebírejte, co s ní bude dál, pouze co je zač a jak se dostala sem. Podmínkou je také vlastní obrázek. Šiška má na sobě nějaké ty symboly, které už Alík sice přeložil do češtiny, ale nikdo neví jak, takže klidně piště i o nich a můžete je třeba nakreslit.

Konec tématu zatím pevně stanovovat nebudeme, ale asi se dá předpokládat, že by téma mohlo běžet cca stejnou dobu jako ta soutěž, tedy podle těch virových prázdnin.

Příspěvek z 9. února ve 22:32, upravený po 10 minutách.
Mari1 v něm napsala:

Velikonoce – zábavný zážitek, pěkný nápad na dekoraci

1/ Blíží se Velikonoce a jistě má většina úsměvný zážitek z Velikonoce. Napište o něm do Alíkovin, ale pozor, nezapomeň na obrázek a hlavně na nějaký pěkný a výstižný název článku.

2/ Pomlázku většinou zvládneme, případně si najdeme návod v Alíkovinách. Ale co jiné dekorace nebo přáníčka na Velikonoce? Máte originální návod? Tak jej pěkně sepiště do Alíkovin a pořiďte několik fotografií, jak výrobek vzniká. Obrázky poslouží jako návod, pomůžeme je přidat do textu.

Ukončení tématu je 10 dní před Velikonocemi.

Příspěvek z 26. listopadu 2019 ve 20:38, upravený 8. března v 17:51.
Pralinka2 v něm napsal:

Vyhlašujeme vyhlášené téma „Co budu dělat v roce 2030?

Rok 2030 není žádná nedohledná budoucnost, je to za pouhých necelých 11 let. Kdo teprve půjde do školy, ten v to dobu bude školu končit. Komu je 7 let, ten bude plnoletý, a komu je 14, mohl by v tu dobu například končit vysokou školu. Kdo teď slaví 18. narozeniny, tomu ještě nebude ani 30.

Ale i svět kolem nás se mění, někdy rychleji a někdy pomaleji. Za posledních 11 let se objevily modernější elektronické a internetové záležitosti, ale celkem ne extra překvapivé, naproti tomu například mezi roky 1993 a 2004 byl rozvoj internetu naprosto přelomový. A například mezi roky 1979 a 1990 se kromě černobílých televizí stále více objevovaly barevné televize.

Mění se i politické mapy; zatímco kolem roku 1988 se ve školách používaly atlasy desítky let staré a nevadilo to, protože až na výjimky na nich byly pořád stejné státy, mezi roky 1988 a 1999 se mapy zásadně změnily - zmizely země jako NDR, Jugoslávie, Československo nebo Sovětský svaz, objevily se státy jako Chorvastko, Slovinsko, Litva, Gruzie, Slovensko nebo Česká republika.

V souvislosti s rozvojem technologií se změnila i řada povolání, některá povolání se vytrácejí, jiná a nová se objevují.

Co nás čeká za následujících 11 let, v roce 2030? Jak se změní svět, ve kterém žijeme? A co ty myslíš, že budeš dělat za 11 let? Zkus o tom napsat nějaký článek.

A k tomu článku zkus vymyslet vlastní nadpis, není úplně ono, když všechny došlé články mají nadpis shodný s názvem vyhlášeného tématu.

Toto téma končí v neděli 5. dubna ve 23:59. Články, vložené v pondělí 6. 4. na toto téma, již nebudou započítány jako na vyhlášené téma.

Příspěvek z 3. listopadu 2019 ve 13:46, upravený 8. března v 17:45.
majdula2000 v něm napsala:

A abyste měli z čeho vybírat, tak tady máme ještě jedno vyhlášené téma!

Školní zážitek – poučný, vtipný, napínavý, ...
Nechceme ale nějaké obyčejné popisování školních výletů, jak jste v zoo viděli zvířátka, v muzeu sochy atd.
Napište, co zvláštního, vtipného nebo jedinečného jste ve škole zažili. Mohlo se to přihodit i na výletě, na škole v přírodě, ale třeba i jen při běžném vyučování.
Nebo... zkuste popsat nějaký zajímavý nebo třeba vtipný den ve škole, ale z pohledu učitele!
Jako vždy je podmínkou vlastní obrázek – fotografie nebo vlastní ilustrace.

Články na toto téma můžete posílat do konce března! (Později samozřejmě také, ale už za to nebudou bonusové kačky.)

Příspěvek z 3. listopadu 2019 ve 13:09, upravený 5. listopadu 2019 ve 20:01.
Mari1 v něm napsala:

Také máte rádi Sci-Fi a fantasy?“ Vesmírné lodi Star Treku či rytířů Jediů ze Star Wars nebo fantasy příběhy, jako je třeba Pán prstenů. Dlouho se čekalo na další příběh o dracích a jejich jezdcích od Ch. Paoliniho Odkaz Dračích jezdců. Pokračování příběhů z fantasy světa již vyšlo, ale podle recenzí na internetu kniha zdaleka nedosahuje takových kvalit jako původní čtyři díly. A co s tím?
Vyhlašuji nové téma!
Články na toto téma mohou mít tyto podoby:

 • SCI-FI příběh
 • FANTASY příběh
 • Případně se mohou obě podoby prolínat, takže půjde o FANTASY SCI-FI příběh.
Napište SCI-FI příběh o tom, jak bude svět vypadat v roce 2100, 2130, ....3000 a později! Jací budou lidé, dopravní prostředky atd.
Nebo máte ve větší oblibě fantasy zvířata, jako jsou draci, jednorožci a další podobní tvorové? Pak napište vlastní fantasy příběh, ale nemá to být pohádka, kdy padají jednorožci z mraků. Fantasy má dva světy – náš skutečný, a když projdete nějakým portálem – průchodem, tak se objeví ten druhý svět – Fantasy svět.
Kromě dodržení tématu je podmínkou i vlastní obrázek. Ten můžeš namalovat, ale také jej můžeš vytvořit třeba v počítači, ale pozor. Nic nekopíruj. Žádný obrázek z jiné knížky či internetu, který jen lehce upravíš, má to být tvá tvorba.
Konec tématu vyhlásím nejméně 14 dní před ukončením. Zatím uvidíme, jak se toto téma bude líbit.

Editace: Rok 2030 byl opraven na vzdálenější, kdy třeba i ta vesmírná plavidla budou běžným dopravním prostředkem. S autory dosud došlých článků se domluvíme v redakční rozpravě ohledně roku, kdy se příběh má odehrávat.

Příspěvek z 3. listopadu 2019 v 6:36, upravený 28. února ve 4:48.
Alík v něm napsal:

Tentokrát si přijdou na své fanoušci počítačových her...
Vyhlašujeme téma „Zrecenzuj PC hru z Alíkova katalogu dárků“.

Recenze se musí věnovat jedné z těchto her:

 • Epistory
 • Splasher
 • The King's Bird
 • World to the West
 • Screencheat
 • Overcooked
 • Chariot
 • Snakebird
 • Figment
 • Worms Revolution, Worms Clan Wars, nebo Worms Mayhem
 • Keep Talking and Nobody Explodes
 • Redout
 • Snake Pass
 • Yoku's Island Express
 • Heave Ho
 • Planetary Annihilation
 • Teslagrad
 • Ori and the Blind Forest

Všechny uvedené hry jsou nyní k mání v katalogu dárků za Alíkovy kačky, nebo na Steamu za skutečné peníze. Jakou cestou se ke hře dostaneš, na tom nezáleží.

Součástí článku musí být zejména i vlastní Youtube video ukazující hraní právě hodnocené hry. Mělo by být alespoň jedno a tříminutové, může být i delší, ale nesmí být moc nudné (aby třeba divák nekoukal, jak ti dvacet minut nejde překonat jedna překážka). Chceš-li udělat fakt dlouhé video, zkus si připravit předem, co v něm budeš říkat. ;-)

Na nahrání videa použij nějaký z běžně dostupných programů na zaznamenávání obrazovky, ne aby tě napadlo natáčet počítačový monitor mobilním telefonem! :-$:-D

Toto téma je vyhlášené až do odvolání. Seznam her na výše uvedeném seznamu se však může měnit. Kdyby se přihodilo, že stejnou hru zrecenzují dva lidé, vyjde jen ta první/lepší z nich, ale můžeme do ní přidat i kvalitní video i od jiného uživatele (a patřičně odměnit). Pro jistotu doporučujeme sdělit plány dopředu na nástěnce www.alik.cz/n/vyhlasena-temata-pro-alikoviny.

Bývalá témata →