Alík

 • Alíkoviny
 • Klubovna
 • Hry
 • Nástěnky
 • Soutěže
 • Vtipy
 • Poradna
 • Copak hledáme:
  Kde hledáme: Přihlášení uživatelé mají lepší možnosti hledání.
  Jsi tu poprvé?

  Vyhlášená témata

  Vyhlášená témata pro Alíkoviny

  Alíkoviny na témata, která vyhlašuje redakce, dostanou o polovinu vyšší kačkovou odměnu – dobrý článek ti může vydělat 12 000 kaček, dokonalý až 18 000 kaček. Více podrobností se dočteš v souvisejícím článku.

  Nástěnka o vyhlášených tématech
  Téma vyhlášené 7. května v 11:23.
  lékařský vyhlásil:

  Kreativní tvoření a vyrábění

  Barevné papíry, lepidlo, provázky, lepicí očka, nůžky a plno dalšího. Co všechno by se s tím dalo vytvořit? Máte nějaký nápad?

  Úkolem tohoto vyhlášeného tématu je napsat článek o nějakém pěkném kreativním nápadu na výrobek, který bude ale hlavně návodem pro ostatní, aby si ho mohli doma vyrobit také. Podmínkou je spousta vlastních obrázků, ve kterých zachytíte postup tvoření. Dejte si ale při focení pozor na to, abyste ho zbytečně neodbyli. Obrázky byste měli fotit ideálně ve dne a na přirozeném světle (pokud zrovna váš výrobek nebude dělaný do tmy). Snažte se je také zaostřit a nefoťte moc volného místa kolem vašeho výrobku. Nekocháme se vaší pracovní plochou, ale vaším uměním! ;-)

  Pokud chcete, můžete natočit i video, ale to není nutné.

  Téma platí do konce června.

  Téma vyhlášené 2. března ve 20:23.
  Mari1 vyhlásila:

  Sbírám, sbíráš, sbíráme aneb Sběratelství

  Céčka, sbírám céčka… zpívá Michal David v jedné pěkné písničce. A co ty? Také něco sbíráš? Známky, odznaky, vizitky, … Je toho opravdu hodně.

  Napiš nám o tom! Ale piš jen o věcech, které jsou vhodné na dětský internet. Nepiš o alkoholu, erotice, návykových látkách, ani dalších nevhodných věcech.

  Zamysli se nad některými otázkami:

  • Jak tvé sbírání začalo?
  • Jaká je historie tebou sbíraných předmětů?
  • Kde sháníš to, co sbíráš?
  • Vyměňuješ si někde svá céčka, kartičky, známky apod.?
  • Co tě na sbírání baví?
  • Kolik času svému sběratelství věnuješ?
  • Proč by měl čtenář také začít sbírat to, o čem píšeš?

  No a na co určitě ve svém článku na toto vyhlášené téma nezapomeň?

  Na pořádné snímky své sbírky. Za denního světla si otevřené album polož na stůl a vyfoť jej. Pozor, pokud jde např. o album se známkami po prarodičích, pak nefoť vzácné, a tedy drahé známky. ;-)

  Snímek je potřeba pořídit pěkně zaostřený, dobře osvětlený (světla tak akorát) a bez zbytečného a nesouvisejícího okolního prostoru. Jestliže ho na fotce přeci jenom máš, pak ji ještě v počítači nebo mobilu pěkně ořízni. Můžeš také položit na stůl několik kartiček, známek, mincí apod. a tuto koláž vyfotit.

  Hlavní článkový snímek by měl být na šířku. Bude pěkné, když nějaké snímky přidáš i do článku (Jak přidám do článku více obrázků?). A jde-li o sběratelství, kde můžeš pořídit krátké video, pak to udělej. :-)

  Může se stát, že se nám sejde na jedno téma více článků. Proto sleduj, zda již není některý druh sběratelství z vyhlášeného tématu vyřazen.

  Seznam sběratelství, o kterých zatím nepište:
  - pohledy

  Téma platí do konce května 2022.

  Téma vyhlášené 7. června 2020 ve 23:27.
  majdula2000 vyhlásila:

  Pozor! Opět obnovujeme vyhlášené téma kvízy!

  Stále při psaní myslete na to, že kvíz má testovat znalosti, ne jestli čtenář umí číst. Nepište otázky, na které je v textu odpověď, nikdy. Pište takové otázky, které budou zjišťovat, co čtenář ví.


  Alíkův značkovací jazyk už bychom měli. Tím se konečně zpřístupnily tolik oblíbené kvízy, hurá! Aby vám to jejich vytváření lépe šlo, tak pro vás máme nové téma, které zní: „Vytvořte nějaký článek s kvízem“. Nezapomínejte na důležitou věc: Každý článek musí krom kvízu obsahovat i nějaké to povídání k tomu. Nemusíte psát celý článek, stačí nějaké krátké povídání. A samozřejmě nesmí chybět vlastní obrázek.

  Kvíz musí mít alespoň 5 otázek. Maximum asi dávat nebudeme, tisíce otázek v jednom kvízu snad nikoho nenapadnou. Ke každé otázce by měly být minimálně 3 možnosti odpovědí, z nichž alespoň 1 správná a alespoň 1 špatná. Může být klidně i nějaká napůl správná, napůl špatná, to už je na vás.

  Myslete u toho také na nějaké základy češtiny. Velmi často se nám třeba objevují u jednotlivých otázek nevětné možnosti odpovědí beze jmen a jiných názvů, které začínají velkým písmenem. Proč? Velkým písmenem začíná název nebo věta. Pokud píšete jen nějaké obyčejné slovo či slovní spojení, pak není k velkému písmenu důvod!

  A jaká mají být témata? To záleží na vás, jen prosím myslete na to, že jste na dětském internetu. Žádný alkohol, drogy, filmy pro dospělé a tak dále. Zkuste třeba různé pohádky, knížky pro děti a mládež, koníčky, něco o přírodě, cestování, hrách, ...

  Kačkové odměny se budou odvíjet od počtu otázek, originality, toho, kolik s tím bude mít redakce práce, a tak podobně.

  Toto vyhlášené téma tentokrát platí do neděle 5. června.

  Téma vyhlášené 3. listopadu 2019 v 6:36.
  Alík vyhlásil:

  Tentokrát si přijdou na své fanoušci počítačových her...

  Zrecenzuj PC hru z Alíkova katalogu (video není nezbytné)

  Recenze se musí věnovat jedné z těchto her:

  Všechny uvedené hry jsou nyní k mání v katalogu dárků za Alíkovy kačky, nebo na Steamu za skutečné peníze. Jakou cestou se ke hře dostaneš, na tom nezáleží.

  Od února 2022 už nevyžadujeme vlastní video. Ale pokud nevyrobíš vlastní video, musíš dodat alespoň:

  1. Dostatek vlastních obrázků ze hry.
  2. Zajímavé video od někoho jiného, v nejhorším případě trailer.

  Čtenář by měl z článku pochopit, jak asi hra funguje.

  Součástí článku musí může být i vlastní Youtube video ukazující hraní právě hodnocené hry. Mělo by být alespoň jedno a tříminutové, může být i delší, ale nesmí být moc nudné (aby třeba divák nekoukal, jak ti dvacet minut nejde překonat jedna překážka). Chceš-li udělat fakt dlouhé video, zkus si připravit předem, co v něm budeš říkat. ;-)

  Na nahrání videa použij nějaký z běžně dostupných programů na zaznamenávání obrazovky, ne aby tě napadlo natáčet počítačový monitor mobilním telefonem! :-$:-D

  Toto téma je vyhlášené až do odvolání. Výše uvedený seznam her se však může měnit. Kdyby se přihodilo, že stejnou hru zrecenzují dva lidé, vyjde jen ta první/lepší z nich, ale můžeme do ní přidat i kvalitní video i od jiného uživatele (a patřičně odměnit). Pro jistotu doporučujeme sdělit plány dopředu na nástěnce.

  Bývalá témata →