Bývalá vyhlášená témata

← Současná témata
Autorem smazaný příspěvek z 3. listopadu 2019 ve 12:04, upravený 24. prosince 2019 v 19:51.
Pralinka2 v něm napsal:

Podzim se zvolna chýlí ke konci a blíží se zima.
Loni jsme měli vyhlášené téma „Zimní radovánky“, na které přišly i nějaké zajímavé příspěvky. Letos to zkusíme pojmout jinak.

Možná víte, že na konci podzimu a začátku zimy, tedy když například napadne první sníh, se často vtipkuje na téma, že „silničáři zaspali“ nebo že správa silnic, Technické služby, dopravní podniky nebo jiné firmy byly opět jako každý rok „překvapeni velice, že sníh zasypal jim silnice“.
Jenže to se nestává jen uvedeným firmám, počasí občas zaskočí i leckoho z nás.

Takže vyhlašujeme téma na nějakou zajímavou historku nebo povídání na téma „Zaskočilo vás někdy nečekané počasí?“.
Může se to stát při prvním sněhu, ale můžete psát i příběhy z jiných ročních období. Ale měly by být aspoň trochu zajímavé a originální, aby zaujaly i ostatní čtenáře. Když nám deset uživatelů napíše článek ve znění „šli jsme na výlet a zmokli jsme“, tak je asi všechny zveřejňovat nebudeme.

Vyhlášené téma bude v platnosti tak nějak do začátku zimy; minimálně do konce listopadu, možná ho prodloužíme do půlky prosince, a pokud nenapadne sníh, tak možná ještě déle.

Ukončení vyhlášeného tématu: Sníh sice ještě nenapadl, ale zima už se snad blíží, takže toto téma, vyhlášené s platností do začátku zimy, ukončujeme ke dni 31. 12. 2019.
Když vložíte článek na toto téma ještě letos, uzná se. Vložíte-li ho příští rok, může samozřejmě taky vyjít, ale už bez kaček navíc za vyhlášené téma.

Autorem smazaný příspěvek z 7. září 2019 ve 22:27, upravený 31. října 2019 ve 21:58.
Pralinka2 v něm napsal:

Dovolujeme si upozornit, že ke dni 6. října ukončujeme téma Cestování. Je však možné, že toto téma bude v budoucnu opět vyhlášeno.

-------------------------------------------------------
Vyhlašujeme nové téma, a to „30 let od 17. listopadu 1989“.
Ale nemáme zájem o nějaké výpisky z učebnice nebo ze školního sešitu, to si umíme přečíst taky, a ostatní uživatelé to mají v učebnici nebo sešitě taky. Máme zájem o osobní vzpomínky.
Samozřejmě že většina uživatelů Alíka si tehdejší události osobně nemůže pamatovat. Ale máte rodiče, prarodiče, známé, kteří si tehdejší události pamatují. Tak se jich zeptejte! Osobní vzpomínky jsou důležitou součástí historie, kterou by bylo škoda ztratit.

Takže: Zeptejte se svých rodičů, prarodičů, příbuzných nebo známých, co si pamatují z událostí kolem listopadu 1989. Většina z nich asi nebyla u jednáních o sestavování nové vlády, ale snad si budou pamatovat, jaký průběh měly události u nich ve škole nebo v práci, kdy a za jakých okolností se dověděli, že se vůbec něco děje, jaký to případně mělo vliv na jejich další život.
Článek můžete zpracovat například ve formě rozhovoru – že se budete ptát a váš rodič, příbuzný nebo známý bude odpovídat, a nebo ve formě samostatného vyprávění dotyčného, kde ale uveďte, kdo je autorem vyprávění (například „Můj tatínek vzpomíná na tehdejší události takto:“). Je také možnost sestavit článek ze stručných odpovědí více různých osob na jednu otázku týkající se tématu.

Články na toto vyhlášené téma posílejte pokud možno do konce října. Redakce se však pokusí zpracovat i články, které dorazí do 5. listopadu.

Doplnění z 31. 10.:: Jak již bylo naznačeno, toto vyhlášené téma platí až do 5. listopadu do 23:59.

Smazaný příspěvek z 11. června 2019 v 16:18.
Mari1 v něm napsala:

Vymysli pohádku o Alíkovi
Tak toto je další vyhlášené téma:

 • Můžeš si vymyslet příběh, kterak jsi s Alíkem v boudě....
 • Vymysli, co Alík a hrošík Pepíček dělají na prázdninách...
 • Jistě tě napadne i jiné téma. :-)
A co je podmínkou soutěže?
1/ V pohádce nebude Koalík! (O prázdninách má jiné plány...)
2/ K pohádce musíš dodat vlastní obrázek – namalovaný a naskenovaný nebo přímo vytvořený v malování v počítači. O=Pozor! Nekopíruj obrázky z internetu a to ani Alíka, Koalíka či Pepíčka. Ale pokud si obrázek stáhneš a třeba jej vytiskneš, nějak domaluješ (třeba Alíka oblékneš) a následně naskenuješ, tak takový obrázek ti pravděpodobně uznán bude. V redakci posoudíme, jak moc je podobný původnímu obrázku.
3/ Každá správná pohádka má dobrý či vtipný konec. Proto i ta tvá pohádka takto bude končit.
Pokud nebudou dodržena výše uvedené 3 podmínky, nebude článek zveřejněn.
Články můžeš posílat do konce července 2019. Je možné, že téma prodloužíme, ale to tu včas napíšeme. @)->-

Koukám, že nám v Alíkovinách přibývají pěkné pohádky. Je sice teprve desátého července, ale už nyní vidím, že bude potřeba termín prodloužit, aby bylo krásných pohádek více.

O=Pohádky můžete posílat až do 18. 8. 2019!

Smazaný příspěvek z 22. března 2019 ve 20:10.
Mari1 v něm napsala:

Ve středu 20. března ve 22:58 začalo JARO, dovoluji si tedy vyhlásit nové téma
JARO – VELIKONOCE
Napište něco pěkného například o následujících podtématech:
• Co jsou to Velikonoce?
• Můj zážitek spojený s Velikonocemi.
• Jaro a co se děje s přírodou na jaře.
• Námět na výzdobu, na vlastnoruční jarní/velikonoční výzdobu ... – zde je nezbytně nutné dodat více fotografií, které zachytí pracovní postup výrobku. Měly by být alespoň 3 snímky. S vložením do textu ti pochopitelně pomůžeme. Nutné ovšem je, mít potřebné obrázky ve vlastní galerii obrázků.
• Vlastní vymyšlený příběh, pohádka na téma Velikonoce.
Články posílejte nejpozději do 12. 4. 2019.

Smazaný příspěvek z 14. ledna 2019 v 19:12.
Pralinka2 v něm napsal:

Ahoj,
tak nám přišla zima, na některých horách napadlo docela dost sněhu a nějaký sníh se ne pár dní objevil i mimo hory.

Při této příležitosti redakce tímto vyhlašuje téma, a to téma „Zimní radovánky“.
Toto téma se vyhlašuje s platností do 28. února.
----------
Prodloužení tématu: Vzhledem ke stížnostem, že někteří mají jarní prázdniny až později a nemohli by své zimní radovánky z jarních prázdnin napsat ještě v termínu, prodlužujeme toto vyhlášené téma do 20. března 2019.
---------

Připomínáme, že každý článek v Alíkovinách, tedy včetně článků na vyhlášené téma, má mít nějaký článkový obrázek, nejlépe vlastní. Kromě hlavní článkové fotky můžete přiložit i další fotky. Jejich vkládání od uživatelů zatím nefunguje, tak je uložte na Alíka, a do redakční rozpravy napište, které obrázky kam do textu chcete umístit.

Kromě tohoto tématu současně nadále zůstává v platnosti téma Cestování, vyhlášené dne 14. října 2018.

Smazaný příspěvek z 25. listopadu 2018 ve 21:41.
Mari1 v něm napsala:

Téma MIKULÁŠ je u konce. Vyhlašuji nové téma VÁNOCE!
Jak překvapivé téma, že? ;)
Opět pište například o těchto podtématech:

 • O historii Vánoc
 • Zajímavý a vtipný zážitek
 • Námět na výzdobu, na vlastnoruční dárek ... – zde bude potřeba více fotografií, které zachytí pracovní postup výrobku. Měly by být alespoň 3 snímky. S vložením do textu ti pochopitelně pomůžeme. Nutné ovšem je, mít potřebné obrázky ve vlastní galerii obrázků.
 • Vlastní vymyšlený příběh, pohádka na téma Vánoce.
 • Recenze filmu, pohádky, knihy apod. o Vánocích

Články posílejte nejpozději do 10. 12. 2018.

Smazaný příspěvek z 20. října 2018 ve 21:23.
Mari1 v něm napsala:

Máme sice vyhlášené téma o cestování, ale blíží se nám pomalu a jistě prosinec a s ním MIKULÁŠ.
Vyhlašuji téma MIKULÁŠ.
Mikuláš – pište například o těchto podtématech:

 • Zajímavý a vtipný zážitek spojený s Mikulášem, čertem či andělem.
 • Námět na výzdobu – zde bude potřeba více fotografií, které zachytí pracovní postup výrobku. Měly by být alespoň 3 snímky. S vložením do textu ti pochopitelně pomůžeme. Nutné ovšem je, mít potřebné obrázky ve vlastní galarii obrázků.
 • Vlastní vymyšlený příběh o této trojici.
 • Recenze filmu o čertovi a andělovi.
Články o Mikuláši, čertech a andělech posílejte nejpozději
do 24. 11. 2018.
Smazaný příspěvek z 14. října 2018 v 11:49, upravený 7. září 2019 ve 22:03.
ALX75 v něm napsal:

Ahoj,
další vyhlášené téma se týká cestování. Můžete napsat zajímavý článek o výletu, který jste již absolvovali, a myslíte, že by mohl oslovit i další uživatele Alíka. Téma je vyhlášeno prozatím na dobu neurčitou, v případě ukončení o tom budeme informovat minimálně 4 týdny předem, abyste měli čas dokončit případně rozpracované články.
Téma může být zaměřeno na některá z následujících podtémat. Buď podle zeměpisného umístění:

 • Česká republika
 • Slovenská republika
 • Ostatní zahraničí

Nebo podle zaměření výletu (dovolené, prázdnin):

 • Moře nebo podobné koupání
 • Hory v létě
 • Lyžování, běžky
 • Města, památky, kultura
 • Neobvyklé příhody při cestování

Ke článku o cestování je stejně jako k ostatním článkům nutno přidat obrázek. Na rozdíl od nějakých historických událostí, u kterých jste nebyli, je velmi žádoucí, aby to byla skutečně vaše fotografie z vašeho výletu. Obrázky z prospektů cestovních kanceláří jsou možná hezčí, ale čtenáře Alíkovin zajímá, jak jste to viděli vy. Kromě hlavní článkové fotky můžete přiložit i další fotky. Jejich vkládání od uživatelů zatím nefunguje, tak je uložte na Alíka, a do redakční rozpravy napište, které obrázky kam do textu chcete umístit.

Jak je uvedeno v pravidlech, za dobrý článek na vyhlášené téma můžete dostat až o třetinu víc kaček než za obdobně dobrý článek na jiné téma. Ale na druhé straně je nutno počítat s tím, že nejde zveřejňovat velké množství podobných článků, takže je i jisté riziko, že váš článek na vyhlášené téma zveřejněn nebude. I s tím je nutno počítat. Na jednotlivá vyhlášená témata (podtémata) budou zveřejněny jen ty nejlepší články.
----------------------------------------------------
Toto téma se ukončuje v neděli 6. října 2019. Do tohoto data lze články na toto téma posílat. Je možné, že v budoucnu bude toto téma ještě obnoveno.

Smazaný příspěvek z 1. října 2018 v 18:28.
Pralinka2 v něm napsal:

Za necelý měsíc si připomeneme 100. výročí vzniku samostatné Československé republiky. Tato republika sice ve své tehdejší podobě již neexistuje, ale republika, ve které žijeme, na tuto tehdejší republiku přímo navazuje. Proto si i v současné době připomínáme výročí této vlastně již neexistující republiky.
Alík jako dětský server se nespecializuje přímo na politiku, ale redakce se domnívá, že o takových věcech, jako je 100. výročí vzniku republiky, by i děti mohly něco vědět. Proto jako téma Alíkoviny vyhlašuje právě 100. výročí vzniku Československé republiky.
Články na toto téma můžete posílat do 15. října 2018, aby je redakce stačila zpracovat.

Protože by nebylo vhodné, aby vyšlo více velmi podobných článků, je možné se, kromě vlastního vzniku republiky, podívat i na související podtémata, například:

 • osobnosti kolem 28. října 1918
 • významné události za 100 let republiky
 • jak se slavil 28. říjen v různých dobách
 • slavíte 28. říjen u vás doma?
 • knihy nebo filmy o 28. říjnu

Článek v Alíkovinách by měl být provázen obrázkem. Asi málokdo z vás bude mít vlastní originální fotku událostí starých 100 let. Ale můžete pořídit například nějakou fotku předmětů, které s tímto výročím souvisejí, nebo můžete nějaký vlastní obrázek nakreslit či namalovat, možností je víc než jen vyhledávat legálně použitelné staré fotografie na internetu.

Tak abyste věděli, že to redakce s vámi myslí dobře, tak PRODLUŽUJEME termín pro toto vyhlášené téma až do pátku 19. října 2018. Takže pokud už článek máte rozepsaný a ještě jste ho nestačili poslat, máte ještě poslední šanci.