Alík

 • Alíkoviny
 • Klubovna
 • Hry
 • Nástěnky
 • Soutěže
 • Vtipy
 • Poradna
 • Copak hledáme:
  Kde hledáme: Přihlášení uživatelé mají lepší možnosti hledání.
  Jsi tu poprvé?

  Soutěž: Namaluj obrázek s písmenky

  Namaluj obrázek ukrývající co nejvíc písmenek

  Příliš žluťoučký kůň úpěl ďábelské ódy.

  Tuto českou větu znají všichni znalci knihtisku a písma, protože se mnohdy používá jako testovací text. Ukazuje totiž všechna písmenka české abecedy v jednom velmi úsporném tvrzení (říká se tomu pangram).

  Jak ale takový příliš žluťoučký kůň vlastně vypadá? Proč nezpívá raději Ódu na radost? Asi proto, že by mu pak chybělo Ď a B, co? :-)

  Zkus úpějícího žlutého koně namalovat. Ale pozor – uvnitř obrázku musíš ukrýt co nejvíc písmenek. Jestli budou součástí čar, které tvoří koně, nebo jeho okolí, to už bude na tobě. Tiskařská věta neříká, v jakém prostředí se kůň nachází. Možná je ve škole? Nebo zrovna závodí na dostizích? Nebo má koncert? Koupe se ve vaně? Luští křížovku? Natírá plot nažluto? Úpí v pekle? Fantazii meze neklademe.

  Písmenka nesmí být přehnaně nenápadná (potřebuješ, aby si jich porota všimla), ale měla by do obrázku nějak rozumně pasovat, třeba éčko může tvořit kus hřívy, účko stopy po podkovách. Můžou být všechna písmena tiskací, nebo všechna psací, ale nemíchej prosím různé styly, ať není hledání písmenek moc náročné.

  Porota bude posuzovat:

  • Nápad.
  • Celkovou kvalitu provedení.
  • Množství viditelných různých písmenek.

  Kresli raději obrázek na šířku než na výšku.

  Budeš-li kreslit na počítači…

  Obrázek prosím připravuj ve větších rozměrech, třeba 1920×1200 pixelů. Velké obrázky jdou snadno zmenšovat, ale malé nejdou moc rozumně roztahovat (ztrácí se kvalita).

  Na malůvky s jednolitými plochami doporučujeme používat bezztrátový formát PNG místo ztrátového JPEGu. Ale připomínáme, že zde nemusíš tvořit jednolité plochy, nekreslíš omalovánku, ale profesionální obraz. :-D

  Budeš-li kreslit na papíře…

  Pokud obrázek nakreslíš na papír, se záměrem, že ho pak vyfotíš, doporučujeme použít čistě bílý papír (bez linek) a raději fixy než pastelky – jsou zřetelněji vidět. Základ obrázku si můžeš načrtnout tužkou nebo pastelkou a pak fixami vytáhnout finální verzi.

  Při focení papírové kresby si dej prosím záležet na tom, aby byl papír rovný, tedy nepomačkaný a bez přehybů, a aby byl také dobře nasvícený. Pozor, ať nevyfotíš svůj stín. Foťák (nebo telefon) drž oběma rukama, aby se při focení nechvěl, fotka by byla rozmazaná, tím by zbytečně utrpěl umělecký dojem. Můžeš poprosit nějakého dospěláka nebo sourozence, ať ti s focením pomůže.

  Pokud někdo z tvého okolí pracuje v kancelářském prostředí, nejspíš má přístup ke skeneru (to je vlastně takový opak tiskárny) a může převést výkres do prakticky dokonalé digitální podoby skoro bezpracně. Zkus se tedy zamyslet i nad touto možností.

  Pokud bude obrázek po nahrání do soutěžního formuláře špatně otočený, netrap se tím, porota si ho dokáže správně otočit sama.

  Zaslání soutěžního obrázku

  Soutěžit můžeš od 7. září do 30. září. Po skončení vybere Alíkova porota nejlepší výtvory, které vyhrají buď zvolenou věc, nebo kačky (pokud zvolenou výhru už nemáme).

  Můžeš si jako případnou výhru vybrat žlutého nafukovacího koníka (který vypadá spíš oranžově :-)), ale máme už na skladě jen jednoho, takže pokud si ho vyberou vítězové na prvním i druhém místě, druhý už dostane kačky. Kolik? Za první místo 16 000 kaček, za další místa pak méně, odměny postupně odstupňujeme. Kolik bude celkem výherců, to záleží na porotě.

  Této soutěže se můžeš zúčastnit i víckrát, tedy s více různými obrázky… ale vyhrát můžeš nanejvýš jednou.

  Soutěžit mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud máš účet, přihlas se, pokud ne, můžeš si účet založit.